Кінець «совкової» епохи. Фанатський рух, якому ще декілька років тому не давали дихнути, починає набувати все більшої масовості, школяри старших класів та студенство прагне до активності на трибуні під час футбольних ігор рідного клубу. Часи, коли міліціянти хапали за руку та виводили далеко за межі стадіону за гучні викрики або за пов`язаний на шиї шарф в рідних кольорах, відходять у минуле. Створюється перша фанатська організація під назвою «Клуб уболівальників». Із часом починаються виїзди ворсклян в інші міста. Саме про один із таких виїздів було свого часу написано в місцевій газеті  «Комсомолець Полтавщини» у 1988 році.

Спершу утворювались окремі групи «фанатів». Будемо відверті, не завжди тихо поводили вони себе на стадіоні. Тому і були розмови в міліції, в міськкомі комсомолу. Закінчували вони одним: потрібен клуб любителів футболу.

Спершу в клубі було лише вісім чоловік, зараз – більш ніж півсотні.

Збираються «фанати» на стадіоні. І не лише під час футбольного матчу. Взимку члени клубу допомагали очищати поле від снігу. Після кожного матчу прибирають з трибун сміття. На рахунку добрих справ «фанатів» і міський турнір для уболівальників з міні футболу.

Це було й раніше – дехто з членів клубу їздив за командою в інші міста. У минулому році, наприклад, на матч СКА (Київ) – «Ворскла».

А нещодавно члени клубу поїхали до Кіровограда. На цей раз – організовано: Полтавському міськкому ЛКСМУ вдалося «вибити» автобус.
Зустрічали нас там по-різному. Найсильніші пристрасті розгорілися в другому таймі. У наш бік полетіло навіть каміння – то давали про себе знати уболівальники кіровоградської «Зірки».

Сиділи на стадіоні, я порівнював два «табори» «фанатів» – неорганізований «натовп» кіровоградських любителів футболу і наш клуб. Від кіровоградців частенько долітали образливі вигуки на адресу уболівальників, гравців «Ворскли». Наші ж «фанати» були виховані і витримані. До речі, дехто з кіровоградців дивився на делегацію з заздрістю – свого клубу в них немає. А дехто намагався нас поставити «на місце». Сутички не відбулося, мабуть, тому, що «Ворскла» програла з рахунком 0:1. До того ж нас охороняла місцева міліція.

Пригадую, до Полтави якось приїхали уболівальники з Кривого Рога. Після матчу їм довелося спішно «згорнути вудочки». Дехто з уболівальників «Ворскли» гнався на мотоциклі за їхнім автобусом аж за місто.

–    Ми тоді поставилися до цього спокійно, – говорить член клубу любителів футболу Вадим Уваров. – А тепер побувавши в їхній «шкурі», зробили висновки. Відтепер, якщо до Полтави приїжджатимуть «фанати» з інших міст, ми охоронятимемо їх від хуліганів… Одне слово, створимо всі умови для спокійного перебування в нашому місті.

Звичайно, навіть серед організованих «фанатів» не всі такі свідомі. Воно й зрозуміло, серед них багато таких, кого ми називаємо «важкими». Не обійшлося без «зривів» і в Кіровограді. Хоч і була така домовленість: якщо хтось один на стадіоні хуліганитиме – відповідатиме за нього клуб. Звичайно, хлопці намагаються дотримуватися порядку на трибуні. Але вдається не поки що не завжди.

– Однак це не означає, що після чергового інциденту «фанатів» треба розпустити. Навпаки, – вважає завідуючий відділом спортивної роботи міськкому ЛКСМУ Юрій Рогозін, який очолював делегацію, – кожен хуліганський випад «сигналізує» про те, що працювати з підлітками треба більше.

У декого може виникнути питання: як потрапити до гурту «фанатів»? Квитки в їхній сектор у місті не купиш, а хочеться ж і собі активно повболівати.

Справді, квитки закуповую клуб любителів футболу. Ті ж, хто не є членом клубу, можуть придбати їх у міськкомі комсомолу. Хто хоче вступити до клубу, може звернутися в міськком до Юрія Рогозіна.

Та не слід думати, що клуб організували для того, щоб кричати разом на трибунах під час матчів. У ньому «фанати» зустрічатимуться з футболістами, обмінюватимуться відомостями. І навіть самі гратимуть у футбол. Сьогодні голова клубу Дмитро Демиденко, його друзі переконані: на стадіон повинен ходити тільки той, хто хоче дивитися футбол. А невихованим людям на трибуні не місце.

Разом з «фанатами» до Кіровограда їздив В. ЛИТОВЧЕНКО, член корпункту «Комсомольця Полтавщини» при Полтавському міськкомі ЛКСМУ.