Зміни в русі автотранспорту полтавці тоді помітили не відразу. Кажуть, лише на маршруті пасажири, які їхали на Колгоспний ринок, почали здиввано позирати у вікна. «Людоньки, а куди це нас везуть?» – тривожно запитували бабусі в своїх сусідів, але кондуктори та водії автобусів швидко вносили роз’яснення: «Відсьогодні автобуси майже десяти маршрутів змінили напрямок руху. Не хвилюйтеся, доїдемо куди треба, просто іншою вулицею». Це було суботнього дня 10 лютого 1973 року.

 Міський транспорт починав курсувати між вокзалами

Перший повоєнний рух автобусів у Полтаві, чи то серйозно чи жартома, відкрили… 1 квітня 1946 року. «Вже більше тижня у місті відкрито автобусний рух «Київський – Південний вокзал» із зупинками на особливо людних вулицях. Поки що курсують два автобуси, найближчим часом курсуватиме ще два», писала «Зоря Полтавщини» 7 квітня 1946 року.

Шлях кожного нового автобусного маршруту, який з’являвся згодом, обов’язково пролягав через центр. Підтвердження цього можна знайти у путівнику «Полтава» 1963 року: у кожному з тринадцяти автобусних маршрутів значилася зупинка «Центр».

А у вересні 1962 року урочисто відкрили першу в Полтаві тролейбусну лінію. І знову історія повторюється: тролейбус за маршрутом №1 почав їхздити через центр міста – з Київського вокзалу на Південний. А автобусний відмінили, щоб не дублювати. До речі, і в аеропорт автобус возив тоді полтавців від площі Леніна (ймовірно тому, що неподалік знаходилися каси «Аерофлоту») і його маршрут був схожим на сучасний кільцевий: вперед він їхав через вулицю Фрунзе, у зворотному напрямку – через Великорешетилівську (Маршала Бірюзова) та Жовтневу. Полтавцям буде цікаво і те, як курсував «кільцевий» в1960-х: центр – вул. Леніна – Першотравневий проспект – вулиці Шевченка, Ленінградська (Сінна), Балакіна, Крупської (Федора Моргуна), Сковороди, Карла Маркса (Володимира Козака), Радянська – центр (і в зворотному напрямку).

 Коли вже стало далі нікуди…

З кожним роком у Полтаві не тільки з’являлися нові автобусні чи тролейбусні маршрути, а ще значно побільшало громадських і приватних автомашин, зросло населення міста. Це, у свою чергу, позначилося на перевантаженості транспортних магістралей. Насамперед на вулицях, розташованих у центральній частині міста: Леніна, Фрунзе, Луначарського та на кільці навколо Жовтневого парку. Тут в основному зосереджені пам’ятні історичні місця, адміністративні та культурні центри, навчальні заклади.

Із середини 1960-х років почали розбудовувати 73-й район (Алмазний), з 70-х тролейбусні лінії «простяглися» до нового мікрорайону Половки. На той час населення Полтави наближалося до 250 тисяч жителів. Тогочасна статистика свідчить: у Полтаві працюють 70 підприємств, 338 майстернь побутового обслуговування, 300 закладів громадського харчування, 640 – торгівлі, автопарк налічує понад 7 тисяч машин. Міськими маршрутами курсують 273 автобуси і 108 тролейбусів».

Представники автотранспортних підприємств все частіше звертаються до влади, щоб якось вирішити транспортну проблему міста.

 Відзначення ювілею Полтави дало поштових

У 1973 році почалася активна підготовка Полтави до відзначення 800-річчя міста. Назріла проблема транспортного перевантаження центральної частини міста. Назріла проблема транспортного перевантаження центральної частини міста. І зрештою 10 лютого 1973 року, після після відповідного рішення міськвиконкому, автобуси поїхали за дещо іншими маршрутами. Вже через кілька днів у обласних газетах з’явилося роз’яснювальне інтерв’ю з начальником Полтавського автотранспортного підприємства №16012 І.Я. Буничем.

Він розповів, що відтепер водіям тридцяти автобусів не буде потреби проїжджати щодоби через центр більше 400 разів. Нині на шістнадцяти міських маршрутах щодня курсують 75 автобусів, і їхня кількість постійно зростає. Так, лише на маршруті №4 курсують п’ятнадцять нових автобусів ЛІАЗ-677, кожен із яких може переврзити пасажирів удвічі більше, ніж автобуси Львівського заводу.

«Цими днями ми одержали ще чотири таких машини. Але для нас найголовніша проблема – це дороги, вже зараз нові машини можна було б використати на одному з найбільш завантажених маршрутів «Автотраса – Дублянщина», але цьому перешкоджає надто вузька проїжджа частина вулиці Сако, яка до речі, не має бордюрів. Можна було б направити ЛІАЗ-677 із центру до Яківців, але міст над залізничною колією не придатний для проїзду великовагових машин», – зазначив І.Я. Бунич.

 То, може, тому й зруйнували Альтанку?

Із лютого 1973 року в русі окремих маршрутів сталися такі зміни: автобуси №1 та №3 (Автотраса – Дублянщина) від площі Леніна почали рухатися вулицями Гагаріна і Пушкіна з виходом на вулицю Фрунзе. У зворотному напрямку вони повертали з вулиці Фрунзе на вулицю Шевченка (зупинка «Обласна лікарня»), біля тодішнього медичного стоматологічного інституту), а потім курсували вулицями Гоголя – Гагаріна до зупинки «Петровський парк» і далі за маршрутом. Рейси автобусів №13, 14, 26, 27, 30, 31 від Центрального колгоспного ринку до сіл Кротенки, Жуки, Стасі, Івонченці а також Малобудищанського заводу та дослідної станції починалися від вулиці Новий Базар. Маршрут пролягав вулицями Чапаєва, Ленінградській (Сінній) до Жовтневої, а далі як і раніше, у зворотному напрямку вони їхали від Жовтневої повз готель «Київ» вулицями Ленінградською, Шевченка до ринку. Ідучі назустріч побажанням трудящих, дирекція автопідприємства внесла також часткові зміни на маршруті №4 «Автотраса – Автоагрегатний завод». «Четвірка» більше не їздила до «Круга» з вулиці Калініна по Раднаркомівській (Михайла Грушевського) та Київському шосе, а почала через зупинку «Вул. Польова» до вулиці Фрунзе.

Після зміни напрямків руху автобусів в обхід центру зупинка на площі Луначарського, у якій містилася ще й диспетчерська, стала не потрібною. Про цю альтанку ми писали в рубриці «Ретро-погляд» (№50 від 14 грудня 2012 року). Можливо тому, як версія, її незабаром благополучно розібрали.

У 1989 році, за кілька років до розпаду Радянського Союзу, в Полтаві було 22 автобусних, 10 тролейбусних маршрутів і 9 маршрутних таксі.

Володимир Сулименко, «Полтавський вісник», №13 від 29 березня 2013 р.