Кожен з нас періодично розмірковує на тему ефективності та потужності нашої підтримки. Всі розуміють, що маючи декілька сотень людей на фанатському секторі ми можемо виглядати краще, звучати потужніше. Але перше, що ми починаємо робити це валити все на когось: на лівих «пасажирів», на мальців, на жіночу частину сектору, на негативний результат гри… А все що потрібно це просто подивитись на себе, та послухати себе самого!

Кожен хто приходить на фан-сектор більш ніж впевнений, що віддає всі сили підтримці та викладається на всі 100. Чи так це насправді? Справа в тому, що кожен має свої критерії самовіддачі. В когось планка вища, в когось нижча. І, нажаль, других більшість. Ось і зараз, прочитавши ці слова дехто подумає: «Ну, це не про мене, я то точно викладаюсь на повну!» Про вас хлопці, саме про вас. Про кожного. Якщо ти думаєш, що ти еталон у рівні підтримки команди, то можеш не продовжувати читання, а переміститись до дзеркала, та продовжити займатись улюбленою справою. Якщо ж прагнеш більшого – дочитай текст, що знаходиться нижче, до кінця.

Звісно, дехто задере носа, скаже що все це занадто наївно і примітивно, але якщо подивитись правді в очі, то все дійсно дуже і дуже просто.

10 особистих кроків до кращої підтримки:

1. Розташування на секторі. Свідомі люди потрапляють на 22-й сектор задовго до початку гри. Стань одним з таких і займи своє місце на фанатському секторі заздалегідь. Якщо з певних причин ти потрапляєш на сектор, що вже заповнений людьми – займи вільне місце. Не лізь в перші ряди, не створюй щильність при якій не матимеш змогу якісно підтримувати команду сам, та заважатимеш це робити іншим. Пам’ятай, що найкомфортніша відстань між людьми на трибуні це «локтева відстань» (близько 30 см). Така відстань дає змогу якісно надавати як голосову так і візуальну підтримку не заважаючи один одному при цьому.

2. Взаємодія зі споукменом. Координаторами дій всіх присутніх людей на фанатському секторі є споукмен та барабанщик, які розташовуються на вишці. Слухай та виконуй їх команди. Якщо ти маєш запитання або пропозиції вислови їх до, після або в перерві гри.

3. Гучність голосу. Під час шизи задумайся на скільки добре тебе чують поряд стоячі люди, глядачі з сусіднього сектору, з протилежної трибуни, гравці на полі. Не весь наш сектор, а саме тебе одного. Якщо відповісти собі на це питання чесно, то результат буде невтішний. Візьми собі за правило намагання бути найгучнішим серед усіх. Після закінчення гри ти маєш відчувати хрипоту в горлі.

4. Руки та оплески. Коли ти підіймаєш руки вгору під час шизи вони не мають бути аморфними та в’ялими. М’язи рук мають бути напружені. Це показник того, що ти знаходишся в тонусі та налаштований на підтримку. Якщо руки слабкі та теліпаються мов мотузки це означає, що ти в’ялий, слабкий та внутрішньо розслаблений. Підіймай руки високо над головою. Під час оплисків тримай їх вгорі таким чином, щоб між ними утворився кут 90 градусів. Коли руки поєднуються вони мають бути в тебе над головою, та не мають перекривати огляд поля.

5. Долоні та пальці. Коли ти підіймаєш руки, то кисті рук мають бути або затиснені в кулак або ж лодоні з сильними пальцями мають бути розпрямлені до неба. Саме в таких положеннях кисті рук будуть мати той необхідний тонус та силу, яка потрібна для якісної підтримки. Якщо ти бачиш, що в когось пальці зігнуті, або виставлений вказівний палець можеш бути певен, що м’язи рук в такої людини розслаблені, знаходяться не в тонусі. В такому стані людина не може якісно підтримувати команду, вона просто відбуває номер.

6. Обличчя та міміка. Не соромся власних емоцій. Навколо тебе люди, в середині яких киплять ті ж самі почуття, що і в тобі. Напруженні м’язи твого обличчя, вільна міміка від душі показник того, що ти мобілізований та з повною самовіддачею підтримуєш команду. Звісно, твій погляд має бути спрямований на події на полі, а не роздивлятись людей, що стоять навколо.

7. Дихання. Нажаль, зараз навіть при найпростіших односкладних зарядах чутно лише перший склад слова (або перша частина фрази). Люди не можуть знайти в собі сили заряджати так, щоб кожен склад фрази заряду було чутно. Дехто взагалі мовчить на останніх складах. Для того щоб в тебе вистачало сил на останні склади та на другі частини слів, фраз навчись дихати. Перед тим, як зарядити (або в паузах між окремими реченнями) потрібно глибоко вдихнути повітря в себе, при цьому діафрагма розшириться, а запасу повітря вистачить на більшу кількість слів. Намагайся максимально різко виштовхувати з глибини тулуба як можна більший об’єм повітря та слідкувати за тим, щоб при цьому обов’язково були задіяні м’язи брюшного пресу.

8. Розтяги, прапори та інші елементи візуального перфомансу. Якщо тобі довірено працювати прапором – роби це з повною самовіддачею, та попіклуйся про збереження його цілісності та відповідного зовнішнього вигляду. Плашки, банери, розтяги підіймай по команді споукмена. Пам’ятай, що будь яка атрибутика нашого клубу, як індивідуальна, так і загальна, що знаходиться поряд з тобою вимагає дбайливого поводження.

9. Виховання молоді – не повчати, а надихати! Якщо людина опинилась на фанатській трибуні, то вона вже прагне більшого. Іноді можна побачити як деякі люди пояснюють матюччям і погрозами що і як потрібно робити. Звісно, це не той метод яким можна чогось навчити новачка. Будь прикладом для наслідування, покажи на власному прикладі яким має виглядати потужна підтримка.

10. Пристрасть! У фанатському секторі підтримка повинна йти від душі, а не з-під палки. Вірь у все що робиш, будь щирим та чесним перед самим собою. Тільки в такому випадку, виходячи з сектору після гри, ти можеш сам собі сказати: «Сьогодні я чесно віддав всі свої сили підтримці команди і частина мене лишилась на трибуні!»

Звісно, спочатку буде важко змушувати себе виконувати всі ці правила та контролювати себе, але через деякий час ти все це робитимеш на рівні підсвідомості і всі ці вимоги стануть частиною тебе, буцімто ти цьому не навчився, а робив все життя. Якщо по закінченню матчу ти відчуваєш приємний біль у м’язах пресу, плечей та передпліч – це означає, що ти дійсно якісно підходив до підтримки своєї команди і можеш бути собою задоволений.